Beyin Dalgaları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Beyin Dalgaları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin Dalgaları, İnsanın en iyi korunan organı beyindir ve yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığındadır. Vücuttaki birçok sistemin kontrolü temelde beyin tarafından sağlanır. Kısaca, beyin vücudun ana merkezidir. Beyin, devre dışı kalırsa, yani beyin ölümü durumunda kas kontrolü yok olur, solunum durur ve tüm refleksler kaybolur. Buna ek olarak kısa süre içerisinde kalbin çalışması da durur. Beynin içerisinde milyarlarca sinir hücresi birbirleriyle ve uzaktaki sinir hücreleriyle iletişim halindedirler. Beyinde belirli bir yerinde oluşan bir sinyal büyük bir hızla vücudun en uzak köşesine iletilir. Sinir hücreleri, sinaps denilen bağlantılar sayesinde birbiriyle haberleşir. Hücrede oluşan elektrokimyasal sinyal, sinaps aralığına geldiğinde burada çok farklı kimyasal moleküllerin salınmasına sebep olur. “Nörotransmiter” adı verilen bu moleküller sayesinde sinyaller diğer sinire iletilir.

Sinir hücrelerinde meydana gelen elektrokimyasal sinyaller çevreye değişik frekanslarda dalgaların yayılmasına yol açar. Elle tutulmayan, gözle görülmeyen bu dalgalar bazı elektronik cihazlarca algılanabilmektedir. Kafatasına bağlanan elektrodlar aracılığıyla beynin yaydığı dalgalar elektroensefalogram (EEG) denen bir cihazda işlem görür. Bu alet, beyinden gelen en hassas dalgaları dahi algılar. Beyin, saniyedeki titreşim sayısına (Frekans) göre değişen, alfa, delta, gama, teta ve beta denilen farklı dalgalar yayar. Fiziksel ve zihinsel rahatlama durumunda yayılan alfa dalgaları saniyede 7-13 kez salınır. Saniyede 13-60 kez salınan beta dalgaları, kişinin kendisini sinirli hissettiğinde, stresli veya korktuğunda, böylesi durumlarda yayılır. Bilincin zayıfladığı durumlarda, uykuya geçerken veya uykunun ilk evrelerinde oluşur. Uykunun derin evresinde ortaya çıkan dalgaysa delta'dır. Saniyede 0,1-4 atım yapan bu dalgalar çok yavaş iletilir ve bilinç tam olarak kaybolduğunda oluşur. Gama dalgaları saniyede 30-50 kez titreşir. Beyinde bu dalga türünün, algılama, bilinç ve düşünce sırasında ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Hangi anlamlara geldiği merak edilen beyin dalgalarının anlaşılması ve ölçülebilmesi sayesinde son yıllarda bu dalgalara olan ilgi yoğun bir şekilde arttı. Bilgisayar yardımıyla beyin dalgalarının çözümlenmesi, bu dalgaların somut hareketlere dönüştürülerek ve insan sağlığı için kullanılması son yıllardaki araştırmaların odak noktasını oluşturuyor. Kafa tasına yerleştirilen ve beyin dalgalarını ölçen elektrodlar sayesinde algılanan beyin dalgaları bilgisayara aktarılarak kişinin görebileceği şekle getirilebilir. Hangi durumda hangi tür dalga yaydığını gören kişi bunları kontrol ederek davranışlarını yönlendirebilmektedir. “Neurofeedback” denilen bu yöntem sayesinde kişinin vücudunu ve zihnini kontrol etmesi sağlanabilmekte ve bazı rahatsızlıklar tedavi edilmektedir. Uzun süreli stres, sinirlilik, uyku problemleri gibi durumların tedavisinde bu yöntem kullanılmaktadır.

Saçlı deri üzerine yapıştırılan elektrodlar aracılığı ile bilgisayara gönderilen beyin dalgaları ekranda renkli barlara ve sayısal değerlere dönüşür. Bu program sayesinde kişi hangi durumda ne tür dalga yaydığını görerek, istediği dalgaları arttırıp istemediklerini azaltabilir. Bu konuda bilgisayar kişiye yardımcı olur. Kişinin, belirli bir davranış veya duygulanım durumunda yaydığı beyin dalgaları bilgisayara gönderildiğinde, eğer olumluysa bilgisayar puan verir veya güzel bir müzik çalarak bunları onaylar. Bu şekilde kişi hem görsel hem işitsel hem de sayısal olarak bilgilendirilir. Ancak bilgisayarın onaylamadığı sinyaller algılanırsa alarm çalar veya kişi sözel olarak uyarılır. Bu sayede kişinin, daha önce farkına varmadığı olumsuz düşünce ve hareketlerinin farkına varması sağlanır. Kişi, şartlı olarak ödüllendirilen beyin dalgalarını artırmaya, cezalandırılan beyin dalgalarınıysa baskılamaya çalışır. Tekrarlanan seanslar sayesinde kişi, zamanla beyin dalgalarını dolayısıyla davranışlarını kontrol etmeye çalışır. Sürekli tekrarlanan beyin egzersizleriyle, olumlu durumlarda olumlu beyin dalgalarını üretmeyi öğrenir ve bu da kalıcı hale gelince daha işlevsel çalışan bir beyne sahip olur.

Neurofeedback tedavi yöntemi, beyin dalgalarının kalıcı olarak düzenlenmesini, buna bağlı olarak da beynin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Bilgisayar, esas olarak bir aracıdır ve kalıcı değişikliği belirleyen kişinin kendi gayretidir. Bu tedavi yöntemiyle sadece düşünce ve davranışları değil, vücudun tepkilerini kontrol etmeyi öğrenmek de mümkün olabilmektedir. Beyindeki dalgaların ölçümü sayesinde kişi daha önce kontrol edemediği el ısısını arttırıp azaltmayı, kalp hızını ayarlamayı dahi öğrenebilir.

Beyin Dalgaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyin Yanılmaları

Beyin Yanılmaları

Beyin Ameliyatı Sonrası

Beyin Ameliyatı Sonrası

İlginizi Çekebilir

Beyin Anatomisi

Beyin Anatomisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Sapının Görevleri Nelerdir?

Beyin Sapının Görevleri Nelerdir?

Beyin Felci Belirtileri

Beyin Felci Belirtileri

Beyin Kanaması Sonrası

Beyin Kanaması Sonrası

Beyin Tümörü Baş Ağrısı

Beyin Tümörü Baş Ağrısı

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin Nöronları Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Nöronları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin İçin Faydalı Besinler

Beyin İçin Faydalı Besinler

Güncel

Beyin Sinirleri Türleri ve Özellikleri

Beyin Sinirleri Türleri ve Özellikleri