Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm
15 Mayıs 2024

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm, Akciğer kanserinde meydana gelen beyin metastazı son evre olarak bilinmekte olan dördüncü evrede ortaya çıkan bir durumdur. Beyin metastazının meydana gelmesi diğer kanser türlerinde odluğu gibi akciğer kanserinde de oldukça kötü prognostik bir etkendir. Tedavisi eğer başlanmaz ise hasta kişi genelde bir ay içinde nörolojik komplikasyonlara uğrayarak ölümüne dahi yol açar. Özellikle de soliter olan beyin metastazlarında metastaz cerrahisi kişinin sağ kalma süresini uzatır. Akciğer kanserinde yaşanmakta olan beyin metastazı durumunda kişilere tedavi uygulanması kişinin sağ kalma ihtimalini uzatır. Fakat iyileşme gibi durumlar meydana getirmez. Yine de hasta kişiye yaşanacak yaşam süresi söylenir.


Metastik ölümler içinde en çok rastlanılan çeşidi beyin metastazıdır. Her geçen sene çok daha fazla sayıda insanda ortaya çıkan bir durumdur. Başka beyin tümörleri içinde en fazla meydana gelen beyin metastazı kanserli kişilere uygulanan tedavi yöntemlerinin gelişmesi sonucunda daha çok artış göstermektedir. Yapılan çeşitli birçok otopsi bulgularında çeşitli birçok kanser hastası olan kişinin metastazı olduğu anlaşılır. Beyin metastazlarının en önemli olan birincil sebebi erkeklerde daha çok görülen akciğer kanseridir. Akciğer kanserinin beyin metastazı yapması akciğer ve beyin arasında bulunan damarlar sayesinde kanın taşınması ile gerçekleşmektedir. Akciğerlerde başlayan kanser hastalığında erken teşhis yapışarak müdahale edilmez ise özellikle de kan yolu ile kanser beyne kadar gider. Bu durumun sonucunda da beyin metastazı gerçekleşir. Bu tür beyin metastazı oluştuğunda ise hasta kişi zaten artık kanserin son evresi adı verilen dördüncü evreye kadar gelmiş anlamına gelir. Hasta kişiye yapılacak olan tek bir şey var oda sağ kalma süresini biraz daha uzatmaktır. Akciğer kanseri yüzünden meydana gelen beyin metastazı tedavinin iyileşme zamanı yoktur. Yalnızca yaşam süresini yani sağ kalma süresini uzatabilme ihtimali vardır. Bu her iki üzücü durumda da tedavi uygulansa da uygulanmasa da hasta kişi belli zaman sonra hayatını kaybeder. Ancak tedavi ile hasta kişinin sağ kalma süresi uzatıldığından dolayı bu süre tam dört ay kadar uzar sadece dört ayın üstüne çıkması zordur.

Beyinde Oluşan Metastaz Özellikleri Nelerdir?

Beyin içinde oluşan metastazlar genelde çok sayıda olur. Metastazların miktarı daha çok da tedavi biçimini belirlemede oldukça önemli etkendir. Bu belirtilerin en başında ise metastazlar kafa içerisinde oluşturmuş olduğu basınç artışına göre belirlenmektedir. Akciğer kanseri beyin metastazı belirtileri kişide gözlenmeye başladığında kesinlikle gerekli olan bazı tetkikler tomografi, magnetik ve rezonans yapılması gerekir. Uygulanacak olan tedavi yöntemi metastazik tümör çeşitlerinde kemoterapi, radyoterapi, cerrahi ve radyo cerrahi komple ya da tek başlarına uygulanmalıdır. Bu tedavi yöntemleri uygulanmadığında ise hasta kişi en az bir ay içinde hayatını kaybeder.

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyin Damar Genişlemesi

Beyin Damar Genişlemesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Anevrizması Belirtileri

Beyin Anevrizması Belirtileri

Beyin Kanseri Belirtileri

Beyin Kanseri Belirtileri

Beyin Sapı Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sapı Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çocuğun Beyin Gelişimi

Çocuğun Beyin Gelişimi

Güncel

Beyin Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin Amaliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyin Amaliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Beyin Baloncuk Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Baloncuk Ameliyatı Riskleri ve Sonrası